jump to navigation

Stage 18 Results

1. CASAR Sandy 161 FRANCAISE DES JEUX 5h 13′ 31″
2. MERCKX Axel 28 T-MOBILE TEAM 5h 13′ 32″ + 00′ 01″
3. LEFEVRE Laurent 125 BOUYGUES TELECOM 5h 13′ 32″ + 00′ 01″
4. BOOGERD Michael 52 RABOBANK 5h 13′ 32″ + 00′ 01″
5. BOONEN Tom 171 QUICK STEP – INNERGETIC 5h 22′ 05″ + 08′ 34″
6. HUNTER Robert 216 BARLOWORLD 5h 22′ 05″ + 08′ 34″
7. ZABEL Erik 181 TEAM MILRAM 5h 22′ 05″ + 08′ 34″
8. CHAVANEL Sébastien 162 FRANCAISE DES JEUX 5h 22′ 05″ + 08′ 34″
9. EISEL Bernhard 24 T-MOBILE TEAM 5h 22′ 05″ + 08′ 34″
10. HUSHOVD Thor 101 CREDIT AGRICOLE 5h 22′ 05″ + 08′ 34″
11. CORIONI Claudio 85 LAMPRE-FONDITAL 5h 22′ 05″ + 08′ 34″
12. FÖRSTER Robert 92 GEROLSTEINER 5h 22′ 05″ + 08′ 34″
13. POPOVYCH Yaroslav 118 DISCOVERY CHANNEL TEAM 5h 22′ 05″ + 08′ 34″
14. EVANS Cadel 41 PREDICTOR – LOTTO 5h 22′ 05″ + 08′ 34″
15. HINAULT Sébastien 108 CREDIT AGRICOLE 5h 22′ 05″ + 08′ 34″
16. CONTADOR Alberto 112 DISCOVERY CHANNEL TEAM 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
17. PEREIRO SIO Oscar 11 CAISSE D’EPARGNE 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
18. DE JONGH Steven 173 QUICK STEP – INNERGETIC 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
19. GESLIN Anthony 124 BOUYGUES TELECOM 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
20. LEIPHEIMER Levi 111 DISCOVERY CHANNEL TEAM 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
21. SASTRE Carlos 31 TEAM CSC 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
22. ZUBELDIA Haimar 71 EUSKALTEL – EUSKADI 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
23. PEREZ Ruben 77 EUSKALTEL – EUSKADI 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
24. KIRCHEN Kim 27 T-MOBILE TEAM 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
25. DUENAS NEVADO Moises 133 AGRITUBEL 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
26. KUSCHYNSKI Aleksandr 156 LIQUIGAS 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
27. ASTARLOZA Mikel 73 EUSKALTEL – EUSKADI 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
28. VALVERDE Alejandro 18 CAISSE D’EPARGNE 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
29. SCHLECK Frank 36 TEAM CSC 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
30. KRAUSS Sven 96 GEROLSTEINER 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
31. JALABERT Nicolas 137 AGRITUBEL 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
32. HALGAND Patrice 107 CREDIT AGRICOLE 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
33. GOUBERT Stephane 68 AG2R PREVOYANCE 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
34. GARATE Juan Manuel 174 QUICK STEP – INNERGETIC 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
35. BELTRAN Manuel 153 LIQUIGAS 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
36. CARLSTRÖM Kjell 154 LIQUIGAS 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
37. KNEES Christian 185 TEAM MILRAM 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
38. MAYO Iban 207 SAUNIER DUVAL – PRODIR 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
39. GUTIERREZ José Ivan 14 CAISSE D’EPARGNE 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
40. HINCAPIE George 114 DISCOVERY CHANNEL TEAM 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
41. FLORENCIO Xavier 123 BOUYGUES TELECOM 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
42. COBO ACEBO Juan Jose 204 SAUNIER DUVAL – PRODIR 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
43. DELAGE Mickaël 163 FRANCAISE DES JEUX 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
44. ARROYO David 12 CAISSE D’EPARGNE 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
45. LÖVKVIST Thomas 168 FRANCAISE DES JEUX 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
46. SOLER HERNANDEZ Juan Mauricio 219 BARLOWORLD 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
47. ARRIETA Jose Luis 62 AG2R PREVOYANCE 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
48. KARPETS Vladimir 15 CAISSE D’EPARGNE 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
49. FISCHER Murilo Antoniobil 155 LIQUIGAS 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
50. HORNER Christopher 44 PREDICTOR – LOTTO 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
51. GERRANS Simon 67 AG2R PREVOYANCE 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
52. JEGOU Lilian 166 FRANCAISE DES JEUX 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
53. NOVAL GONZALEZ Benjamin 116 DISCOVERY CHANNEL TEAM 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
54. SIUTSOU Kanstantsin 218 BARLOWORLD 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
55. BONNET William 102 CREDIT AGRICOLE 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
56. HOSTE Leif 45 PREDICTOR – LOTTO 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
57. VERDUGO Gorka 79 EUSKALTEL – EUSKADI 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
58. GRABSCH Ralf 183 TEAM MILRAM 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
59. GRABSCH Bert 26 T-MOBILE TEAM 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
60. FOFONOV Dmitriy 106 CREDIT AGRICOLE 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
61. MOREAU Christophe 61 AG2R PREVOYANCE 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
62. EFIMKIN Alexander 211 BARLOWORLD 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
63. VALJAVEC Tadej 88 LAMPRE-FONDITAL 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
64. BOSSONI Paolo 83 LAMPRE-FONDITAL 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
65. VAN SUMMEREN Johan 48 PREDICTOR – LOTTO 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
66. TANKINK Bram 177 QUICK STEP – INNERGETIC 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
67. WROLICH Peter 99 GEROLSTEINER 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
68. VASSEUR Cédric 179 QUICK STEP – INNERGETIC 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
69. GARCIA ACOSTA Vicente 13 CAISSE D’EPARGNE 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
70. PORTAL Nicolas 17 CAISSE D’EPARGNE 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
71. TXURRUKA Amets 78 EUSKALTEL – EUSKADI 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
72. BENNATI Daniele 82 LAMPRE-FONDITAL 5h 22′ 08″ + 08′ 37″
73. VAUGRENARD Benoît 169 FRANCAISE DES JEUX 5h 22′ 27″ + 08′ 56″
74. ROSSELER Sébastien 175 QUICK STEP – INNERGETIC 5h 22′ 27″ + 08′ 56″
75. DEAN Julian 105 CREDIT AGRICOLE 5h 22′ 29″ + 08′ 58″
76. SIEBERG Marcel 189 TEAM MILRAM 5h 22′ 29″ + 08′ 58″
77. BARREDO Carlos 172 QUICK STEP – INNERGETIC 5h 22′ 29″ + 08′ 58″
78. VANSEVENANT Wim 49 PREDICTOR – LOTTO 5h 22′ 29″ + 08′ 58″
79. STEEGMANS Gert 176 QUICK STEP – INNERGETIC 5h 22′ 32″ + 09′ 01″
80. TOSATTO Matteo 178 QUICK STEP – INNERGETIC 5h 22′ 48″ + 09′ 17″
81. LADAGNOUS Matthieu 167 FRANCAISE DES JEUX 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
82. ISASI Inaki 75 EUSKALTEL – EUSKADI 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
83. GRIVKO Andriy 184 TEAM MILRAM 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
84. VOIGT Jens 38 TEAM CSC 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
85. GERDEMANN Linus 25 T-MOBILE TEAM 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
86. ELMIGER Martin 65 AG2R PREVOYANCE 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
87. CAMANO Iker 202 SAUNIER DUVAL – PRODIR 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
88. HAUSSLER Heinrich 94 GEROLSTEINER 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
89. PEREZ SANCHEZ Francisco 16 CAISSE D’EPARGNE 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
90. BRUSEGHIN Marzio 84 LAMPRE-FONDITAL 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
91. CIONI Dario 43 PREDICTOR – LOTTO 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
92. AERTS Mario 42 PREDICTOR – LOTTO 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
93. BALLAN Alessandro 81 LAMPRE-FONDITAL 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
94. KOHL Bernhard 95 GEROLSTEINER 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
95. VOGONDY Nicolas 139 AGRITUBEL 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
96. DE GROOT Bram 53 RABOBANK 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
97. VILA ERRANDONEA Patxi 89 LAMPRE-FONDITAL 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
98. CORTINOVIS Alessandro 182 TEAM MILRAM 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
99. LANDALUZE Inigo 76 EUSKALTEL – EUSKADI 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
100. GERAINT Thomas 215 BARLOWORLD 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
101. POITSCHKE Enrico 188 TEAM MILRAM 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
102. NIERMANN Grischa 57 RABOBANK 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
103. RIGHI Daniele 87 LAMPRE-FONDITAL 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
104. AZANZA Jorge 74 EUSKALTEL – EUSKADI 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
105. WEENING Pieter 59 RABOBANK 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
106. RINERO Christophe 208 SAUNIER DUVAL – PRODIR 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
107. ALBASINI Michael 152 LIQUIGAS 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
108. DE LA FUENTE David 205 SAUNIER DUVAL – PRODIR 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
109. SALMON Benoit 138 AGRITUBEL 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
110. GADRET John 66 AG2R PREVOYANCE 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
111. TURPIN Ludovic 69 AG2R PREVOYANCE 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
112. MARTINEZ Egoi 115 DISCOVERY CHANNEL TEAM 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
113. MERCADO Juan Miguel 131 AGRITUBEL 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
114. PINEAU Jérôme 126 BOUYGUES TELECOM 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
115. WEGMANN Fabian 98 GEROLSTEINER 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
116. VANDEVELDE Christian 37 TEAM CSC 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
117. FOTHEN Markus 93 GEROLSTEINER 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
118. CANADA David 203 SAUNIER DUVAL – PRODIR 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
119. FEDRIGO Pierrick 121 BOUYGUES TELECOM 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
120. ARVESEN Kurt-Asle 32 TEAM CSC 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
121. WEGELIUS Charles 158 LIQUIGAS 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
122. CUESTA Inigo 34 TEAM CSC 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
123. BOTCHAROV Alexandre 103 CREDIT AGRICOLE 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
124. FLECHA Juan Antonio 55 RABOBANK 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
125. TSCHOPP Johann 128 BOUYGUES TELECOM 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
126. LONGO BORGHINI Paolo 217 BARLOWORLD 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
127. VOECKLER Thomas 129 BOUYGUES TELECOM 5h 22′ 55″ + 09′ 24″
128. QUINZIATO Manuel 157 LIQUIGAS 5h 23′ 45″ + 10′ 14″
129. DEKKER Thomas 54 RABOBANK 5h 23′ 45″ + 10′ 14″
130. GUSEV Vladimir 113 DISCOVERY CHANNEL TEAM 5h 23′ 45″ + 10′ 14″
131. CHARTEAU Anthony 104 CREDIT AGRICOLE 5h 23′ 45″ + 10′ 14″
132. CHEULA Gianpaolo 213 BARLOWORLD 5h 23′ 45″ + 10′ 14″
133. SCHOLZ Ronny 97 GEROLSTEINER 5h 23′ 45″ + 10′ 14″
134. PAULINHO Sergio 117 DISCOVERY CHANNEL TEAM 5h 23′ 45″ + 10′ 14″
135. SCHUMACHER Stefan 91 GEROLSTEINER 5h 23′ 45″ + 10′ 14″
136. BICHOT Freddy 132 AGRITUBEL 5h 23′ 45″ + 10′ 14″
137. BURGHARDT Marcus 22 T-MOBILE TEAM 5h 24′ 20″ + 10′ 49″
138. CANCELLARA Fabian 33 TEAM CSC 5h 24′ 33″ + 11′ 02″
139. MILLAR David 201 SAUNIER DUVAL – PRODIR 5h 24′ 33″ + 11′ 02″
140. CARDENAS Félix 212 BARLOWORLD 5h 24′ 33″ + 11′ 02″
141. WILLEMS Frederik 159 LIQUIGAS 5h 24′ 33″ + 11′ 02″

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: