jump to navigation

Stage 15 Results

1. VINOKOUROV Alexandre 191 ASTANA 5h 34′ 28″
2. KIRCHEN Kim 27 T-MOBILE TEAM 5h 35′ 19″ + 00′ 51″
3. ZUBELDIA Haimar 71 EUSKALTEL – EUSKADI 5h 35′ 19″ + 00′ 51″
4. COBO ACEBO Juan Jose 204 SAUNIER DUVAL – PRODIR 5h 35′ 26″ + 00′ 58″
5. GARATE Juan Manuel 174 QUICK STEP – INNERGETIC 5h 36′ 42″ + 02′ 14″
6. ARROYO David 12 CAISSE D’EPARGNE 5h 37′ 51″ + 03′ 23″
7. KOHL Bernhard 95 GEROLSTEINER 5h 38′ 53″ + 04′ 25″
8. VANDEVELDE Christian 37 TEAM CSC 5h 38′ 53″ + 04′ 25″
9. TURPIN Ludovic 69 AG2R PREVOYANCE 5h 39′ 44″ + 05′ 16″
10. CONTADOR Alberto 112 DISCOVERY CHANNEL TEAM 5h 39′ 59″ + 05′ 31″
11. RASMUSSEN Michael 58 RABOBANK 5h 39′ 59″ + 05′ 31″
12. HINCAPIE George 114 DISCOVERY CHANNEL TEAM 5h 40′ 15″ + 05′ 47″
13. EVANS Cadel 41 PREDICTOR – LOTTO 5h 40′ 55″ + 06′ 27″
14. ASTARLOZA Mikel 73 EUSKALTEL – EUSKADI 5h 40′ 55″ + 06′ 27″
15. BOOGERD Michael 52 RABOBANK 5h 40′ 55″ + 06′ 27″
16. LEIPHEIMER Levi 111 DISCOVERY CHANNEL TEAM 5h 40′ 55″ + 06′ 27″
17. KLÖDEN Andréas 196 ASTANA 5h 40′ 55″ + 06′ 27″
18. VALVERDE Alejandro 18 CAISSE D’EPARGNE 5h 40′ 55″ + 06′ 27″
19. SASTRE Carlos 31 TEAM CSC 5h 40′ 55″ + 06′ 27″
20. KASHECHKIN Andrey 195 ASTANA 5h 40′ 55″ + 06′ 27″
21. TSCHOPP Johann 128 BOUYGUES TELECOM 5h 40′ 55″ + 06′ 27″
22. IVANOV Serguei 194 ASTANA 5h 40′ 55″ + 06′ 27″
23. POPOVYCH Yaroslav 118 DISCOVERY CHANNEL TEAM 5h 41′ 33″ + 07′ 05″
24. HORNER Christopher 44 PREDICTOR – LOTTO 5h 41′ 33″ + 07′ 05″
25. SCHLECK Frank 36 TEAM CSC 5h 41′ 49″ + 07′ 21″
26. MOREAU Christophe 61 AG2R PREVOYANCE 5h 42′ 07″ + 07′ 39″
27. ARVESEN Kurt-Asle 32 TEAM CSC 5h 43′ 02″ + 08′ 34″
28. PEREIRO SIO Oscar 11 CAISSE D’EPARGNE 5h 43′ 28″ + 09′ 00″
29. BELTRAN Manuel 153 LIQUIGAS 5h 43′ 28″ + 09′ 00″
30. ALBASINI Michael 152 LIQUIGAS 5h 43′ 28″ + 09′ 00″
31. KARPETS Vladimir 15 CAISSE D’EPARGNE 5h 43′ 28″ + 09′ 00″
32. FOFONOV Dmitriy 106 CREDIT AGRICOLE 5h 43′ 28″ + 09′ 00″
33. SOLER HERNANDEZ Juan Mauricio 219 BARLOWORLD 5h 43′ 28″ + 09′ 00″
34. MAYO Iban 207 SAUNIER DUVAL – PRODIR 5h 43′ 28″ + 09′ 00″
35. LANDALUZE Inigo 76 EUSKALTEL – EUSKADI 5h 43′ 28″ + 09′ 00″
36. VILA ERRANDONEA Patxi 89 LAMPRE-FONDITAL 5h 43′ 51″ + 09′ 23″
37. KNEES Christian 185 TEAM MILRAM 5h 45′ 07″ + 10′ 39″
38. LEFEVRE Laurent 125 BOUYGUES TELECOM 5h 45′ 07″ + 10′ 39″
39. GOUBERT Stephane 68 AG2R PREVOYANCE 5h 46′ 35″ + 12′ 07″
40. PEREZ Ruben 77 EUSKALTEL – EUSKADI 5h 46′ 35″ + 12′ 07″
41. PORTAL Nicolas 17 CAISSE D’EPARGNE 5h 46′ 35″ + 12′ 07″
42. TXURRUKA Amets 78 EUSKALTEL – EUSKADI 5h 46′ 35″ + 12′ 07″
43. VALJAVEC Tadej 88 LAMPRE-FONDITAL 5h 46′ 35″ + 12′ 07″
44. GADRET John 66 AG2R PREVOYANCE 5h 46′ 35″ + 12′ 07″
45. MENCHOV Denis 51 RABOBANK 5h 47′ 27″ + 12′ 59″
46. CHAVANEL Sylvain 141 COFIDIS CREDIT PAR TELEPHONE 5h 47′ 49″ + 13′ 21″
47. HALGAND Patrice 107 CREDIT AGRICOLE 5h 48′ 03″ + 13′ 35″
48. DUENAS NEVADO Moises 133 AGRITUBEL 5h 49′ 16″ + 14′ 48″
49. FEDRIGO Pierrick 121 BOUYGUES TELECOM 5h 49′ 16″ + 14′ 48″
50. VAUGRENARD Benoît 169 FRANCAISE DES JEUX 5h 49′ 16″ + 14′ 48″
51. BOTCHAROV Alexandre 103 CREDIT AGRICOLE 5h 49′ 16″ + 14′ 48″
52. NAVARRO Daniel 197 ASTANA 5h 49′ 16″ + 14′ 48″
53. BRUSEGHIN Marzio 84 LAMPRE-FONDITAL 5h 49′ 16″ + 14′ 48″
54. SAVOLDELLI Paolo 199 ASTANA 5h 49′ 16″ + 14′ 48″
55. SIUTSOU Kanstantsin 218 BARLOWORLD 5h 50′ 04″ + 15′ 36″
56. VERBRUGGHE Rik 148 COFIDIS CREDIT PAR TELEPHONE 5h 53′ 30″ + 19′ 02″
57. WEGELIUS Charles 158 LIQUIGAS 5h 55′ 37″ + 21′ 09″
58. BICHOT Freddy 132 AGRITUBEL 5h 56′ 48″ + 22′ 20″
59. BENNATI Daniele 82 LAMPRE-FONDITAL 5h 56′ 48″ + 22′ 20″
60. GUTIERREZ José Ivan 14 CAISSE D’EPARGNE 5h 59′ 51″ + 25′ 23″
61. ARRIETA Jose Luis 62 AG2R PREVOYANCE 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
62. GARCIA ACOSTA Vicente 13 CAISSE D’EPARGNE 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
63. ELMIGER Martin 65 AG2R PREVOYANCE 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
64. LÖVKVIST Thomas 168 FRANCAISE DES JEUX 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
65. ZABEL Erik 181 TEAM MILRAM 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
66. RINERO Christophe 208 SAUNIER DUVAL – PRODIR 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
67. DE LA FUENTE David 205 SAUNIER DUVAL – PRODIR 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
68. VOIGT Jens 38 TEAM CSC 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
69. CARLSTRÖM Kjell 154 LIQUIGAS 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
70. GRIVKO Andriy 184 TEAM MILRAM 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
71. FLORENCIO Xavier 123 BOUYGUES TELECOM 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
72. MARTINEZ Egoi 115 DISCOVERY CHANNEL TEAM 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
73. NOVAL GONZALEZ Benjamin 116 DISCOVERY CHANNEL TEAM 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
74. CASAR Sandy 161 FRANCAISE DES JEUX 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
75. SCHEIRLINCKX Staf 147 COFIDIS CREDIT PAR TELEPHONE 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
76. AERTS Mario 42 PREDICTOR – LOTTO 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
77. CAMANO Iker 202 SAUNIER DUVAL – PRODIR 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
78. PEREZ SANCHEZ Francisco 16 CAISSE D’EPARGNE 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
79. KUSCHYNSKI Aleksandr 156 LIQUIGAS 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
80. MILLAR David 201 SAUNIER DUVAL – PRODIR 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
81. GUSEV Vladimir 113 DISCOVERY CHANNEL TEAM 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
82. MERCKX Axel 28 T-MOBILE TEAM 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
83. VERDUGO Gorka 79 EUSKALTEL – EUSKADI 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
84. CUESTA Inigo 34 TEAM CSC 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
85. AZANZA Jorge 74 EUSKALTEL – EUSKADI 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
86. DEKKER Thomas 54 RABOBANK 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
87. TANKINK Bram 177 QUICK STEP – INNERGETIC 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
88. WILLEMS Frederik 159 LIQUIGAS 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
89. ISASI Inaki 75 EUSKALTEL – EUSKADI 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
90. RIGHI Daniele 87 LAMPRE-FONDITAL 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
91. IGLINSKIY Maxim 193 ASTANA 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
92. VOGONDY Nicolas 139 AGRITUBEL 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
93. FOTHEN Markus 93 GEROLSTEINER 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
94. COLOM Antonio 192 ASTANA 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
95. VASSEUR Cédric 179 QUICK STEP – INNERGETIC 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
96. HOSTE Leif 45 PREDICTOR – LOTTO 6h 02′ 53″ + 28′ 25″
97. SCHUMACHER Stefan 91 GEROLSTEINER 6h 06′ 19″ + 31′ 51″
98. CORTINOVIS Alessandro 182 TEAM MILRAM 6h 06′ 19″ + 31′ 51″
99. GERDEMANN Linus 25 T-MOBILE TEAM 6h 06′ 19″ + 31′ 51″
100. LADAGNOUS Matthieu 167 FRANCAISE DES JEUX 6h 06′ 19″ + 31′ 51″
101. QUINZIATO Manuel 157 LIQUIGAS 6h 06′ 19″ + 31′ 51″
102. FLECHA Juan Antonio 55 RABOBANK 6h 06′ 19″ + 31′ 51″
103. EFIMKIN Alexander 211 BARLOWORLD 6h 06′ 19″ + 31′ 51″
104. BOSSONI Paolo 83 LAMPRE-FONDITAL 6h 06′ 19″ + 31′ 51″
105. BALLAN Alessandro 81 LAMPRE-FONDITAL 6h 06′ 19″ + 31′ 51″
106. FISCHER Murilo Antoniobil 155 LIQUIGAS 6h 06′ 19″ + 31′ 51″
107. PINEAU Jérôme 126 BOUYGUES TELECOM 6h 06′ 19″ + 31′ 51″
108. CANCELLARA Fabian 33 TEAM CSC 6h 06′ 19″ + 31′ 51″
109. CHEULA Gianpaolo 213 BARLOWORLD 6h 06′ 19″ + 31′ 51″
110. CHARTEAU Anthony 104 CREDIT AGRICOLE 6h 06′ 19″ + 31′ 51″
111. VANSEVENANT Wim 49 PREDICTOR – LOTTO 6h 06′ 19″ + 31′ 51″
112. DEAN Julian 105 CREDIT AGRICOLE 6h 06′ 19″ + 31′ 51″
113. TOSATTO Matteo 178 QUICK STEP – INNERGETIC 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
114. DE JONGH Steven 173 QUICK STEP – INNERGETIC 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
115. BARREDO Carlos 172 QUICK STEP – INNERGETIC 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
116. BOONEN Tom 171 QUICK STEP – INNERGETIC 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
117. ROSSELER Sébastien 175 QUICK STEP – INNERGETIC 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
118. EISEL Bernhard 24 T-MOBILE TEAM 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
119. GRABSCH Ralf 183 TEAM MILRAM 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
120. BURGHARDT Marcus 22 T-MOBILE TEAM 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
121. WROLICH Peter 99 GEROLSTEINER 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
122. AUGE Stéphane 142 COFIDIS CREDIT PAR TELEPHONE 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
123. CORIONI Claudio 85 LAMPRE-FONDITAL 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
124. HUNTER Robert 216 BARLOWORLD 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
125. GRABSCH Bert 26 T-MOBILE TEAM 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
126. CIONI Dario 43 PREDICTOR – LOTTO 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
127. VOECKLER Thomas 129 BOUYGUES TELECOM 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
128. VAN SUMMEREN Johan 48 PREDICTOR – LOTTO 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
129. DELAGE Mickaël 163 FRANCAISE DES JEUX 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
130. GESLIN Anthony 124 BOUYGUES TELECOM 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
131. GERRANS Simon 67 AG2R PREVOYANCE 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
132. RAST Gregory 198 ASTANA 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
133. SPRICK Matthieu 127 BOUYGUES TELECOM 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
134. POITSCHKE Enrico 188 TEAM MILRAM 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
135. HAUSSLER Heinrich 94 GEROLSTEINER 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
136. SCHOLZ Ronny 97 GEROLSTEINER 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
137. WEGMANN Fabian 98 GEROLSTEINER 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
138. SALMON Benoit 138 AGRITUBEL 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
139. LONGO BORGHINI Paolo 217 BARLOWORLD 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
140. SIEBERG Marcel 189 TEAM MILRAM 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
141. BONNET William 102 CREDIT AGRICOLE 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
142. STEEGMANS Gert 176 QUICK STEP – INNERGETIC 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
143. WEENING Pieter 59 RABOBANK 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
144. JALABERT Nicolas 137 AGRITUBEL 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
145. NIERMANN Grischa 57 RABOBANK 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
146. DE GROOT Bram 53 RABOBANK 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
147. CANADA David 203 SAUNIER DUVAL – PRODIR 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
148. CARDENAS Félix 212 BARLOWORLD 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
149. WIGGINS Bradley 149 COFIDIS CREDIT PAR TELEPHONE 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
150. PAULINHO Sergio 117 DISCOVERY CHANNEL TEAM 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
151. GERAINT Thomas 215 BARLOWORLD 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
152. FÖRSTER Robert 92 GEROLSTEINER 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
153. KRAUSS Sven 96 GEROLSTEINER 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
154. JEGOU Lilian 166 FRANCAISE DES JEUX 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
155. HINAULT Sébastien 108 CREDIT AGRICOLE 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
156. MORENI Cristian 144 COFIDIS CREDIT PAR TELEPHONE 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
157. NUYENS Nick 145 COFIDIS CREDIT PAR TELEPHONE 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
158. MERCADO Juan Miguel 131 AGRITUBEL 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
159. HUSHOVD Thor 101 CREDIT AGRICOLE 6h 10′ 13″ + 35′ 45″
160. CHAVANEL Sébastien 162 FRANCAISE DES JEUX 6h 10′ 13″ + 35′ 45″

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: